ڕۆژنووسی فه‌ردین مه‌زهه‌رپوور

پـایـیز بـه‌خێر بێت . .

نویسنده:
۲۲ دی ۹۲

ئــه‌ی وه‌تـه‌ن! پـایـیز بـه‌خێر بێت ، چونکه‌ ئێستا باوومه‌
گه‌رم و ساردی فه‌سڵه‌که‌ت عه‌ینه‌ن دڵه‌ی شێواوومه‌
——————————————————-
■ له مله‌ی ژاڵانه‌وه‌و ، به‌ره‌و هه‌ورامانی ته‌خت
پاییزی ۹۲ ی هه‌تاوی

تف له میوانداریت !

نویسنده:
۱۷ دی ۹۲

■ به‌هاری ۹۱ ی زایینی زۆر زۆر سه‌خڵه‌ت بوو ، باران و ته‌رزه‌و جاری وایش به‌فر . هه‌تا ئاخر و ئۆخری گوڵان کزه‌بایکی سارد شه‌و و ڕۆژ له هه‌ڵ کردندا بوو . له‌و عان و ساتا بوو که کۆڕه‌وه‌که‌ی باشووری کوردستان ده‌ستی پێکرد . له بیرمه دوو بنه‌ماڵه‌ی خه‌ڵکی سلێمانی له ماڵمان بوون . زۆربه‌ی ماڵه‌کانی‌تریش هه‌ر به هه‌مان شێوه بوو .. بۆچی رۆژهه‌ڵاتیه‌کان هێشتیان باشوورییه‌کان هه‌ست به سه‌رما و برسیه‌تی و غه‌ریبی و که‌می و کورتی و .. بکه‌ن . خۆیان خاوه‌ن ماڵ بوون . کچیان کچمان بوو ، خوشکیان خوشکمان بوو ، دایکیان دایکمان بوو ، برایان برامان بوو .. تا ناخی ناخمان به کوردایه‌تی و مرۆڤایه‌تی ئاخێنرا بوو . پارووه نانی خۆمانمان له گه‌ڵیان به‌ش ئه‌کرد و خۆمان و مناڵمان به زگی برسی ئه‌خه‌وتین . ئه‌مانه هه‌مووی مێژوو کورد و ویژدانی باشووریه‌کانیش شایه‌دی بۆ ئه‌ده‌ن .

■■ له‌ بشێوه‌ی سووریه و ئاواره بوونی رؤژئاواییه‌کان‌دا ، به داخه‌و باشوورییه‌کان که ته‌نها په‌ناگای رۆژئاواییه‌کان بوون ، کوردانه مامه‌ڵه‌یان نه‌کرد .. وه‌ک ئه‌وه‌ی نه بایان دی بێ و نه‌ باران ! ته‌نانه‌ت ده‌سه‌ڵاتی کوردییش له باشوور بۆ ماوه‌یکی درێژ سنووری به رووی رۆژئاوادا داخست . له‌مه‌ودوواش له به‌ر تانه‌و ته‌شه‌ر نه‌بووایت ئێستاش سنوور هه‌ر به داخراوی ئه‌مایه‌وه . دوواتریش ئاواره‌یی و برسیه‌تی و چاره‌ڕ‌شی خه‌ڵکی ڕه‌ش و ڕووتی ڕۆژئاوا بووه هه‌وێنی ڕاپۆرتی په‌یامنێره کورده‌کان له کاناڵه کوردیه‌کان ! هیچ کام له‌مانه فرمێسکی له چاوم  نه‌هێنا ده‌ر ! به‌ڵام ئه‌مشه‌و تێر تێر دڵم پڕ بوو . هه‌واڵی ده‌ست درێژی چه‌ند کوردێکی به‌ شه‌ره‌فی باشوورم بۆ سه‌ر کچێکی ۱۶ ساڵانی بێ‌که‌سو کاری رۆژئاوایی بیست ، تێر تێر گریام . گریام بۆ خۆم و بۆ تۆ و بۆ نیشتمان . .

■■■ داڕزه و داوه‌شه .. ساڵی ۹۱ له بیرت چوو !؟ له بیرت چوو له ڕۆژهه‌ڵات چۆن خاوه‌ن ماڵ بوویت !؟ ئێستا بۆ ناتووانی به‌رانبه‌ر به خوشکی رۆژئاواییت ئاوه‌ها بیت !؟ . .  دڵم ناهێڵێت ، تف بکه‌م له کورد بوونت ! .. به‌ڵام هه‌زار جار تف له ناچاوت ! تف له میوانداریت !

قاجاریه

نویسنده:
۱۵ دی ۹۲

یادش به خیر بچه که بودم در کتابهای تاریخ ، از شاهان قاجار خیلی به بدی یاد شده بود . آن زمان فکر می‌کردم نویسنده‌ی کتاب حتما پدرکشتگی با این بیچاره‌ها داشته ، که این طوری پشت سرشان به بدی یاد کرده است . بزرگ که شدم ، نمی‌دانم کجا و چه کسی بود که خاطره‌ایی از تحصیلش در رشته‌ی تاریخ دانشگاه تهران برایم تعریف کرد و در خاطره‌اش از یکی از استادانش یاد کرد ؛

 این استاد هر بار که برای مطالعه‌ی تاریخ معاصر ایران به کتابخانه‌ی دانشگاه می‌رفت ، از فرط گریه و زاری باچشمانی قرمز و پف کرده برمی‌گشته است !

امروز مراقب امتحانات داخلی در یکی از مدارس مریوان بودم و اتفاقی در کلاسی حضور داشتم که دبیر تاریخ برای معرفی شاهان قاجار ، در قالب یک بنر بزرگ ، چند نفر از این شاهان را همراه با عکس‌هایشان و مدت حاکمیت آنها بر ایران جداگانه قرار داده بود .  در پایان هم جمع کل پادشاهی قاجاریه بر ایران ، که اگر اشتباه نکنم ۱۳۰ سالی شده بود را برای اطلاع و آگاهی دانش آموزان معصوم گذاشته بود . عکس چهره‌ی تک تک این پادشاهان میزان کشورداری و لیاقت و لودگی و حماقت و خیانت آنها را نشان می‌داد . در یک لحظه ۱۳۰ سال مثل یک فیلم چند ثانیه‌ایی از جلوی چشمانم رد شد ! ۱۳۰ سال کشوری با آن همه سرمایه و ثروت ، به دلیل حاکمیت پادشاهانی نالایق از حرکت جهانی به سوی تعلیم و پیشرفت عقب ماند .

تاریخ گذشته‌ی ایران آکنده از این بی‌لیاقتی‌ها و خیانت‌هاست ، کافیست در طول حیات ملتی ، حرکت و پویایی آن ملت در یک برهه‌از زمان ، به هر دلیلی متوقف شود و دیگر جبران آن با عزم ملی هم امکان ندارد . آری فکر کنم گوشه‌ی کوچکی از جواب سوال همکارم که چند دقیقه قبل از شروع شدن امتحان از همکاران درباره‌ی علل عقب ماندگی ایران پرسیده بود را پیدا کرده باشم .